Treść Główna strony

ZAMIAST ZEBRANIA – Najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania żłobków

Szanowni Państwo!

W związku z trwającą cały czas w naszym kraju pandemią COVID-19 rezygnujemy z corocznego zebrania dla wszystkich rodziców dzieci. Najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania żłobków przekażę Państwu w tej formie, w razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem 515 516 150.

Funkcjonowanie Żłobków Miejskich w związku z COVID-19

W związku z panującą pandemią COVID-19 Żłobki Miejskie funkcjonują we wzmożonym reżimie sanitarnym. Każda grupa ma odrębne wejście i odrębną szatnię służącą do przebierania. Rodziców obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek lub innych osłon nosa i ust. Przy wejściu rodzice mają obowiązek dezynfekowania rąk (obowiązek ten nie dotyczy dzieci). Prosimy o to by jednocześnie w szatni przebywał jeden rodzic z dzieckiem. Jeżeli jest to niemożliwe (np. deszczowa pogoda) prosimy o zachowanie odległości min. 1,5m od innych osób.

Wszystkie powierzchnie i sprzęty w Żłobkach są regularnie myte i dezynfekowanie. Do zabawek i sprzętów z którymi mają kontakt dzieci używamy preparatów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Regularnie dezynfekujemy klamki, wyłączniki. Wyparzamy zabawki. Z sal usunęliśmy wszystkie przedmioty, których nie można zdezynfekować – dywany,  pluszowe zabawki.

Rzeczy dla dziecka w Żłobku zostawiamy w imiennych szafkach. Pieluchy jednorazowe w oryginalnym podpisanym opakowaniu które można z wierzchu zdezynfekować, jeżeli dziecko wymaga używania smoczka prosimy o dostarczenie nowego smoczka w oryginalnym opakowaniu i zawieszki. Smoczek ten zostanie podpisany pozostawiony do użytku dziecka w Żłobku. Smoczki są na bieżąco wyparzane. Nie ma możliwości wnoszenia przez dziecko na salę własnych zabawek.

Dzieci w Żłobku korzystają z drzemki. Każde dziecko ma swój indywidualny leżaczek bądź łóżeczko. Dzieci umieszczane są na leżaczkach w taki sposób by zachować właściwą odległość pomiędzy dziećmi w czasie odpoczynku. Po drzemce sypialnia jest wietrzona, łóżeczka i leżaczki dezynfekowane, pościel prana jest min. 1 raz w tygodniu (w razie wpadki na bieżąco).

Sale wietrzymy na bieżąco, pod nieobecność dzieci ale również w czasie gdy dzieci są na Sali, jeżeli tylko warunki pogodowe na to pozwalają. W salach zabaw są klimatyzatory które są regularnie konserwowane i czyszczone jak również lampy bakteriobójcze z zamkniętą komorą naświetlania. Lampy te codziennie filtrują powietrze usuwając z niego szkodliwe drobnoustroje. W okresie nasilenia zachorowań dzieci, lampy te mogą pracować przez cały dzień.


Godziny Pracy

W okresie trwania pandemii, ze względów bezpieczeństwa Żłobki czynne są w godzinach od 6.00 do 16.00 i w tych godzinach standardowo przyjmujemy dzieci. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, po ustaleniu z Dyrektorem, możliwe jest : od 5.30 i nie później niż 16.30.


Plan dnia

W godzinach od 6.00-7.45 dzieci schodzą się do żłobka jest to czas zabaw dowolnych, następnie przygotowują do śniadania i o 8.00 jedzą śniadanie. Bardzo prosimy o przyprowadzanie dzieci przed śniadaniem, w miarę możliwości proszę nie przyprowadzać dzieci w porze posiłku. Jeżeli dziecko ma być przyprowadzone później danego dnia prosimy o zgłoszenie tego faktu dzień prędzej lub najpóźniej do godziny 9.00 danego dnia (kwestia przygotowania obiadu dla danego dziecka).

Po śniadaniu następuje toaleta – przewijanie, korzystanie z nocniczków. Następnie, ok. godz. 9.00 odbywają się zajęcia edukacyjne – W każdym tygodniu dzieci mają dostosowane do wieku:

– zajęcia ruchowe – gimnastyka, zabawy z piłką, wyjścia do ogrodu, opowiadania z pokazywaniem, tańce itp.

– zajęcia plastyczne – różne formy wyrażania się przez sztukę kredki, farby, masa solna, masy plastyczne;

– zajęcia muzyczne – zabawy instrumentami, kształcenie słuchu, rozpoznawanie dźwięków, zajęcia wyciszające przy muzyce poważnej, zabawy ruchowe przy muzyce, tańce, piosenki

– zajęcia doświadczalne i eksperymentalne – doświadczamy świata który jest obok nas, tego jak się zmienia, obserwujemy pogodę, dmuchamy piórka, topimy śnieg, sadzimy roślinki, karmimy ptaki;

– zabawy tematyczne – sklep, dom, kuchnia, żłobek, lekarz, fryzjer – wykorzystujemy zabawki które mamy, modelujemy zabawę dzieci

– zajęcia kształtujące motorykę małą, motorykę dużą, nazywanie części ciała, przygotowujące do nauki prawidłowego mówienia – naśladowanie zwierząt, ćwiczenia oddechowe, elementy czytania globalnego, rozpoznawanie kolorów, kształcenie matematyczne –  segregowanie zbiorów, więcej mniej, orientacja w przestrzeni, zwracamy uwagę na prawidłowy chwyt kredki, umiejętność siedzenia w kręgu, rozmawiamy z dziećmi o uczuciach. Dzieci chętnie bawią się klockami, układają układanki dostosowane do wieku, bawią się sorterami.

W przerwie zajęć dzieci otrzymują 2 śniadanie – przeważnie owoce sezonowe, o 11.30 następuje przygotowanie do obiadu i o 11.00 dzieci jedzą obiad. Po obiedzie następuje toaleta – przewijanie, korzystanie z nocniczków. Następnie dzieci mają drzemkę – od ok.12.00 do ok. 13.45. nie zmuszamy dzieci do spania. Staramy się by się wyciszyły, odpoczęły, jeśli wiemy że potrzebują snu pomagamy zasnąć w sposób odpowiedni dla danego dziecka – odpowiednia pozycja, przyzwyczajenia, głaskanie itp. Po obudzeniu następuje toaleta dzieci i przygotowanie do podwieczorku. O 14.00 dzieci jedzą podwieczorek i po podwieczorku następuje czas zabaw dowolnych do czasu odebrania dziecka przez rodziców. Dzieci młodsze karmione są także w innych porach, zgodnie z zapotrzebowaniem. Istnieje możliwość przechowywania i podawania dziecku mleka matki, dzieci śpią wtedy kiedy tego potrzebują, stopniowo przyzwyczajane są do jednej drzemki. Dzieci przewijane są o stałych porach i w miarę potrzeb – po posiłkach, przed i po drzemce, przed wyjściem do domu i niezwłocznie po zaistnieniu sytuacji która wymaga natychmiastowego przewinięcia J. Jeżeli pielucha dziecka jest sucha nie zmieniamy jej „dla zasady”.

Systematycznie wdrażamy do samodzielnego jedzenia, picia z otwartego kubka , ubierania i rozbierania się, mycia rąk i buzi, korzystania z nocnika lub toalety. Prosimy o współpracę w tym zakresie.


Wózki

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o niezostawianie wózków w Żłobku nr 1 (brak odrębnej wózkowni). Jeżeli występuje taka konieczność prosimy by w miarę możliwości był to nieduży wózek, pozostawiony w sposób umożliwiający jego ominięcie bez dotykania przez inne osoby, najlepiej złożony i dający możliwość ewentualnej dezynfekcji. W żłobku nr 2 wózki można pozostawić w wózkowni (wejście grupy 4) w sposób umożliwiający swobodne przejście i niestykanie się z innymi wózkami.


Wyprawka do żłobka

  1. Pieluchy jednorazowe (ok. 5 sztuk na dzień, w oryginalnym opakowaniu podpisanym z wierzchu;
  2. Chusteczki nawilżane dla dzieci korzystających z pieluch 2 opakowania na miesiąc;
  3. Papier nawilżany/ chusteczki nawilżane dla dzieci nie korzystających z pieluch 1 opakowanie na miesiąc;
  4. Chusteczki higieniczne w kartonowym opakowaniu (100-150 sztuk) 1 opakowanie na 2 miesiące;
  5. Małe opakowanie żelu/mydła w płynie dla dziecka – raz w roku – podpisane
  6. Krem przeciw odparzeniom przy przyjęciu i w miarę potrzeb jeżeli ma być stosowany – podpisane;
  7. Krem do pielęgnacji skóry zgodnie z zaleceniami lekarskimi – podpisany w miarę potrzeb;
  8. Smoczek – jeżeli dziecko używa – wraz z zawieszką nowy, w oryginalnym opakowaniu – zostaje w Żłobku;
  9. Pieluchy tetrowe – 5 sztuk przy przyjęciu dziecka do Żłobka;
  10. Ubrania na zmianę, bawełniane, przewiewne minimum 2 komplety zostawione w indywidualnej szafce dziecka;
  11. Dla dzieci chodzących lub uczących się chodzić wygodne antypoślizgowe kapcie np. typu befado, bez niepotrzebnych zdobień, nie za ciepłe;
  12. Latem nakrycie głowy i krem z filtrem;


Okres adaptacyjny dziecka w Żłobku

W okresie adaptacyjnym przyprowadzamy dziecko na 2 godziny dziennie, o godzinie 8.30 (po śniadaniu i odbieramy o 10.30 (przed obiadem) obiad można zabrać do pojemników aby przyzwyczajać dziecko do smaków. Jest to czas w którym dzieci i opiekunki mają czas się poznać. Dzieci uczęszczające już wcześniej do Żłobka są w tym czasie po śniadaniu i spokojnie się bawią a opiekunki mogą skupić się na nowych dzieciach. Ok. 9.30 dzieci dostają II śniadanie. Opiekunki obserwują dziecko i w zależności od jego gotowości czas ten jest w uzgodnieniu z rodzicami wydłużany. Dziecko zostaje na obiadek, jeśli chętnie je i pije może przyjść na śniadanie a później zostać na drzemkę. Czas trwania okresu adaptacyjnego uzależniony jest od gotowości dziecka. U dzieci, które wcześniej chodziły już do Żłobka czy miały kontakt z innymi dziećmi z zasady przebiega szybciej ale nie ma na to żadnej reguły. Nie ma możliwości uczestniczenia w adaptacji z dzieckiem na Sali.


Żywienie w Żłobku

W obu żłobkach działają kuchnie, które na miejscu, na bieżąco przygotowują posiłki dla dzieci. Standardowo dzieci jedzą o godzinie 8.00 śniadanie, 9.30 II śniadanie, 11.00 obiad, 14 podwieczorek.  Dzieci młodsze karmione są także wg potrzeb.

Posiłki przygotowujemy na miejscu z nieprzetworzonych produktów. Nie używamy gotowych słodzonych i wysokoprzetworzonych produktów. Kucharki przygotowują jogurty z jogurtu naturalnego z dodatkiem świeżych lub mrożonych owoców, pieką pasztety z mięs i ryb, przygotowują pasty kanapkowe, pieką ciasta, pizze, babeczki.

W każdej szatni wywieszony jest standardowy jadłospis wraz z określeniem alergenów w posiłkach. Stanowi on bazę dla posiłków przygotowywanych dla dzieci na dietach eliminacyjnych. W związku z ogromną ilością różnych diet dla każdego dziecka przygotowujemy posiłek tak by był dla niego bezpieczny i pełnowartościowy.

Wykluczamy z diety, zgodnie z zaleceniem lekarskim min. białko mleka krowiego, jajka, ziemniaki, ryby, mąkę pszenną. Ze względu na warunki technologiczne nie jesteśmy w stanie stosować diety całkowicie bezglutenowej (brak możliwości wydzielenia miejsca do przygotowywania tylko i wyłącznie posiłków bezglutenowych, ryzyko zanieczyszczenia glutenem). W przypadku bardzo skomplikowanych diet, za zgodą dyrektora rodzic może przynosić własne posiłki w jednorazowych bądź wyparzanych pojemnikach. Nie naliczamy wówczas opłaty za żywienie.

Istnieje możliwość przechowywania i podawania dziecku mleka matki – należy ustalić to z opiekunkami w grupie do której chodzi dziecko.

Nie zmuszamy dzieci do jedzenia. Zachęcamy, dajemy poznać nowe smaki, różnorodne faktury posiłków. Uczymy samodzielności i kultury zachowania przy stole. Informujemy rodziców o tym  czy i ile dziecko zjadło po to, by rodzic mógł uzupełnić dietę dziecka w domu.


Opłata za Żłobek

Pełna opłata za pobyt dziecka w Żłobku wynosi obecnie 40% najniższego wynagrodzenia. Jest to 1696,80 zł rodzicom zamieszkującym wraz z dzieckiem na terenie Cieszyna przysługuje ulga w wysokości 50%, co daje opłatę stałą w wysokości 848,40zł.

Rodzice zamieszkujący na terenie innych gmin mogą korzystać z wsparcia określonego przez ich gminy (np. bon żłobkowy). Rodzinom posiadającym Cieszyńską Kartę Dużej Rodziny przysługuje ulga w wys. 60% (opłata stała 678,72 zł), czy ulga rodzeństwo obniżająca opłatę o 25 % – 636,30 zł / 509,04 zł.

Rodziny w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, na podstawie zaświadczenia MOPS w Cieszynie mogą ubiegać się o zwolnienie z opłaty stałej na 1 miesiąc (w kolejnych miesiącach należy ponownie przedstawić wniosek i zaświadczenie).

Opłata stała jest niepodzielna i obowiązuje w całości niezależnie od tego przez ile dni dziecko uczęszczało do żłobka w danym miesiącu (także gdy dziecko zacznie uczęszczać od połowy miesiąca) Dodatkowo ponoszą Państwo odpłatność za wyżywienie – 10,00 zł zł dziennie. Naliczamy odpłatność za każdy dzień, w kolejnych miesiącach od pełnej kwoty odliczamy dni nieobecności z poprzedniego miesiąca.

Odpłatność wpłacają Państwo na konto Żłobków Miejskich podane w umowie. Co miesiąc ok.10 dnia miesiąca otrzymują Państwo druk odpłatności. Prosimy o wpłacanie do 20 każdego miesiąca dokładnie takiej kwoty jak wpisana jest na druku, bez zaokrągleń. W tytule przelewu podajemy imię i nazwisko dziecka oraz numer umowy, której dotyczy przelew (abyśmy mogli zidentyfikować przelew). Jeżeli mają Państwo trudność w realizowaniu opłaty do 20 (np. późniejszy wpływ wynagrodzenia) zachęcamy do złożenia wniosku o przesunięcie terminu płatności (ułatwi nam to pracę i nie będziemy musieli Państwu przypominać że minął 20, a także naliczać ustawowych odsetek). Nieuregulowanie płatności za 1 miesiąc skutkuje skreśleniem dziecka ze Żłobka i nie zwalnia z konieczności ponoszenia opłaty.


Rada Rodziców

Od lat przy Żłobkach Miejskich działa Rada Rodziców. Rada ta stanowi organ konsultacyjny dla Dyrekcji Żłobka w podejmowaniu różnych działań. Wspiera personel Żłobka w organizowaniu pikników, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Rodziny. Ze środków Rady Rodziców fundowane są drobne upominki dla dzieci np. z okazji Świąt, koszty teatrzyków, zajęć z dogoterapii, a także zakup zabawek, baterii do zabawek elektronicznych i różnych pomocy do zajęć edukacyjnych z dziećmi. Środki będące w puli Rady Rodziców pochodzą z dobrowolnych wpłat rodziców (od lat ustalone było to na jednorazową kwotę 50 zł/rok) a także ze środków zgromadzonych w czasie organizowanych w Żłobkach Kiermaszy Świątecznych, Pikników Rodzinnych itp. Wraz z przedstawicielami Rady Rodziców występujemy również do okolicznych przedsiębiorców z prośbą o wsparcie materialne, które przeznaczane jest dla dzieci uczęszczających do Żłobków Miejskich.

Zachęcamy rodziców do zadeklarowania chęci współpracy z personelem Żłobków  w ramach działań Rady Rodziców poprzez zgłoszenie się u opiekunek poszczególnych grup.


Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Od kilku lat Rodzice dzieci uczęszczających do Żłobków Miejskich mogą skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczamy dzieci w firmie InterRisk. W ramach ubezpieczenia dzieci mogą otrzymać odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku ale również w przypadku pobytu w szpitalu min.3 dni, także z powodu choroby, jednorazowa składka roczna to 60 zł, w ramach tej kwoty dzieci będą objęte ubezpieczeniem od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2024, ubezpieczenie będzie obowiązywać także wtedy gdy dziecko zostanie wypisane ze Żłobka wcześniej. Szczegółowe informacje nt. ubezpieczenia będą do odebrania w szatniach od 1 września, jeżeli zdecydują się Państwo na przystąpienie do Polisy, zgodnie z RODO będą Państwo musieli jeszcze upoważnić Dyrektora do podpisania Polisy w Waszym imieniu. Stosowne druki będą dostępne w sekretariacie przy ul. Moniuszki 13 oraz w biurze przy ul. Trzanowskiego 2 tam też będzie można wnosić opłaty gotówkowe.